הקסם האמיתי

קסם שימושי נולד כשלימור החליטה להפוך תחביב של עיצוב אלבומים לעסק.

לימור תמיד עסקה ביצירה כלשהי: סריגה, אריגה, רקמה, ציור על עץ ותכשיטנות הם רק חלק ממגוון התחומים שהתנסתה בהם. עם השנים הוסיפה גם תפירה וליבוד ועוד כמה דברים שבאו וחלפו מהר מכדי לזכור אותם. רק בסקראפ מצאה תחום שבאמת התאים לה לאורך זמן. רק במיקס-מדיה מצאה סוף סוף את הביטוי שלה ורק בו הסכימה לקרוא לעצמה אמנית.

אני קראתי לה אמנית שנים רבות קודם. "אמנית תשומת הלב". כי לימור שמה לב. תמיד. להכל. רק לימור היתה מסוגלת, באמצע טיול בלונדון, לעצור פתאום מול חלון ראווה ולהכריז על משהו "זו המתנה המושלמת ל…", אפילו שיום ההולדת של המיועדת יגיע בעוד שמונה חודשים. בעולמנו עתיר הגירויים, תשומת לב היא משאב נדיר שמצוי בצמצום. לימור זכרה את כולם ושמה את לבה פתוח להם בנדיבות ובאהבה. זה היה אחד הדברים שחיברו אליה כל כך הרבה אנשים.

כשלימור הקימה את קסם שימושי לא היו מאחוריה אלא מספר קטן של התנסויות עסקיות שוליות. אף אחת מהן לא היתה מוצלחת במיוחד. באותה תקופה, היתה בארץ חנות אינטרנטית אחת גוועת למוצרי סקראפ. לא היה אף עסק פיסי בתחום. למעט כמה מעצבות אלבומים, מעט מאוד אנשים הכירו את המושג סקראפ או מה משמעותו. כשבחרה להיות "הפייה השימושית" לימור פרצה דרך והראתה שאפשר. אין ספק שהתחום לא היה נראה אותו הדבר בלעדיה.

קסם שימושי גדל דרך כמה משברי זהות. האתגרים שמציב לעסק המיקום בפריפריה, והקשיים שהמדינה הזו מעמיסה על כל העצמאים, לא פסחו עליו. במשך השנים לימור בדקה וזנחה כיוונים רבים. הסטודיו הצבעוני והעמוס השתנה שוב ושוב ככל שהדגש עבר ממרכז יצירה אזורי ועיצוב אלבומים למוקד של המצאה וייצור מוצרי סקראפ בעברית. לא כל הנסיונות הצליחו. לא כל שיתופי הפעולה הוכיחו את עצמם. במשך השנים היו תקופות לא קלות של התחבטות בהחלטות קשות, או גרוע מזה – כשלא היה אפילו כיוון ברור להחליט עליו. אבל לימור היתה האשה האופטימית ביותר עלי אדמות (אפילו סיסמת הכניסה שלה למחשב שיקפה זאת – פוליאנה). אחרי זמן, תמיד מצאה משהו חדש, מדוייק יותר, קרוב יותר, מחובר יותר לצורך שלכן – קהל הלקוחות שלה שתמיד היה במחשבתה.

בחותמות הסיליקון השקופות מצאה לימור את השילוב המנצח של צורך, יכולת והיתכנות עסקית. אף אחד אחר לא ייצר חותמות בעברית, לפחות לא בקנה מידה משמעותי. לימור חיפשה ומצאה דרך לעשות זאת. אחרי כמה גישושים וניסיונות ראשונים, לימור פרצה ליריד החלומות של נתנאלה במאי 14 ונחלה הצלחה גדולה. בפעם הראשונה, תשע שנים מאז נוסד, סוף סוף היה לקסם שימושי אופק עסקי ברור ומוכח, קו מוצרים ייחודי ומנצח, דרך סלולה להתקדם ולהגשים סוף סוף את החלום.

אבל כידוע, אם אתן רוצות לגרום לאלוהים לצחוק, ספרו לו על התוכניות שלכן. בסוף יולי 2015 לימור החלה לסבול מחולשה ברגל. בתחילת אוגוסט אושפזה לבדיקות, אך עוד לפני שהגיעו התוצאות, איבדה לגמרי את השימוש בידה השמאלית ואת רוב התנועה ברגל. מאשה בריאה לחלוטין ועד לנכה משותקת למחצה חלפו רק 3 שבועות. האבחנה לא היתה מעודדת. סרטן אגרסיבי במוח, במיקום שאינו ניתן לניתוח. היה ברור שאנחנו מנהלים קרב מאסף, שטוב יותר כבר לא יהיה, וכל שאפשר לקוות לו הוא לדחות את הקץ ולנסות להרוויח כמה שנים טובות.

לימור לא ויתרה בקלות על הקסם. את אריזת המשלוחים האחרונים ללקוחות ניהלה ממיטת בית החולים בנהריה, ואז אמנם השבתנו את החנות האינטרנטית ותלינו את השלט "סגור" על הסטודיו, אבל הפניות מכן לא הפסיקו. שואלות, מאחלות, מקוות שהקסם יחזור. השילוב בין הסרטן והשפעות הטיפולים שיבש לחלוטין את יכולתה של לימור להמשיך לעבוד. היא התקשתה להתרכז, התקשתה לשמור על רצף פעילויות, ואפילו שמחת החיים האדירה שלה התקשתה להתמודד עם האויב הזה. רק אחרי התלבטות ממושכת ורק בעזרת כמה מכן שתמיד נהיה אסירי תודה להן, לימור החליטה להשתתף ביריד חלומות החורף של נתנאלה בדצמבר. למשך כמה ימים מלאי תקווה היא הייתה שוב ממוקדת בעשייה, בתכנונים ובקשר אתכן. למרבה הצער, זה לא נמשך. כבר תוך כדי היריד החל מצבה של לימור להדרדר, והפעם ללא מעצור. לימור נפטרה  בביתנו ביובלים בבוקר של השמונה עשר בינואר 2016.

"קסם שימושי" נותר כשאלה לא פתורה. אמנם תמיד הייתי מחובר ועזרתי ככל שנדרש, אבל הקסם היה של לימור, לא שלי. לי היו ויש את המיזמים שלי לנהל ולקדם, וכעת גם דרך ההתמודדות עם כל מה שנוסף לצלחת… האם יש לי את הרצון להמשיך? האם יש לי את היכולת להמשיך? האם יש לעסק זכות קיום כשהוא מתבסס על עבודה בשכר ולא על עבודת האהבה של לימור? האם אני באמת מכיר ומבין אתכן מספיק כדי להמשיך לייצר את הקסם הזה עבורכן? אלו רק כמה מהשאלות שהתחבטתי בהן.

מה שהכריע את הכף היה – אתן. כל הלקוחות של לימור שהמשיכו לשאול, שהמשיכו לקוות ולבקש שהקסם ימשיך. אתן שכנעתן אותי שיש לקסם שימושי זכות קיום גם בהיעדרה של לימור. שיש סיבה להמשיך.

היה לי ברור שלא אוכל לעשות זאת לבד, אז יצאתי וחיפשתי מי תוכל לעזור לי. חיפשתי "שוליית קוסמת" שתחליף בעשייה את הפייה שאיננה עוד. זה לא היה קל לי לחפש. זה לא היה קל לי לבחור. אני יודע שזה לא קל גם לכן, לראות מישהי אחרת כותבת, עושה, מפעילה את הקסם שלימור יצרה. אבל אין דרך אחרת להמשיך, ואני מודה לכן על קבלת הפנים החמה שנתתם למיקה ועל שגרמתם לה להרגיש רצויה בתפקיד.

"קסם שימושי" ימשיך כל עוד אתן תרצינה בכך. אנחנו מצדנו נעשה את כל מה שאפשר כדי להמשיך לשרת אתכן ברוחה של לימור. נמשיך לייצר ולמכור את החותמות הייחודיות שלה. נמשיך להוסיף דברים נוספים שחשבה עליהם ולא הגיעה לממש, וכנראה במשך הזמן גם דברים חדשים לגמרי. בסיכומו של דבר, למרות שהגענו לכאן בגלל לימור, אנחנו נשארים כאן בגללכן.

אולי זה הקסם האמיתי.

Tagged , ,